Zaskakujące fakty na temat bezpieczeństwa na placu budowy

Bezpieczeństwo na placu budowy to wysoko rozwinięta branża wykorzystująca najnowocześniejsze kamery i związane z nimi technologie do walki z ogromnymi stratami – setki miliony złotych rocznie – cierpi przemysł budowlany.

Fakty na temat kradzieży na placach budowy

Niektóre fakty mogą nie być powszechnie znane:

  • Kradzież przez pracowników i wykonawców to największy wydatek
  • Kradzieże to największa ogólna liczba przestępstw popełnianych na placach budów; według badań przeprowadzonych kilka lat temu kradzieży co najmniej raz w roku, jeśli nie częściej, doświadczyło 92% specjalistów z branży budowlanej.

Inną niezwykłą (i niepokojącą) statystyką jest to, że ponad połowa kradzieży dokonywana jest przez pracowników budowy lub wykonawców.

Podstawowe błędy i luźne standardy odpowiedzialne za wiele strat

Ogólnie rzecz biorąc, standardy podstawowych środków ostrożności i dokładności nie są tak dobre, jak mogłyby być. Niektóre powszechne błędy mają wpływ na bezpieczeństwo:

  • Niewyegzekwowanie polityki tożsamości – czasami, mimo że identyfikatory są obowiązkowe, niektórzy pracownicy mają dostęp do nich bez niezbędnej akredytacji.
  • Niezabezpieczanie wejść i wyjść – podstawowy środek bezpieczeństwa, zwłaszcza gdy używane i tymczasowo tworzone są różne punkty wejścia, takie jak na przykład przesuwanie ogrodzenia w celu umożliwienia dostępu do terenu dużym maszynom.

Niestety, procedury są czasami bardzo niedbałe, a uznane punkty wejściowe nie przestrzegają wystarczająco wysokich standardów bezpieczeństwa na placu budowy, ponieważ nie są objęte systemem kamer.

Stosowanie systemów CCTV oznacza, że firmy muszą być zgodne z GDPR.
W maju 2018 r. weszły w życie nowe przepisy dotyczące gromadzenia i wykorzystywania danych: PKBR (ogólny rejestr ochrony danych).

Filmowanie osób za pomocą telewizji przemysłowej jest formą danych osobowych, więc osoby, które mogą być filmowane, powinny zostać ostrzeżone. Osiąga się to poprzez wyraźnie sformułowane oznakowanie, a ponieważ ostrzeżenia pojawiają się zazwyczaj w miejscach, w których stosuje się telewizję przemysłową, to w większości miejsc mogą się one pojawić.

Niemniej jednak osoby filmowane mają prawo do informacji o tym, jak ich dane są wykorzystywane w taki sam sposób, jak na przykład ktoś, kto dołącza do listy mailingowej: dlatego na oznakowaniu powinien pojawić się numer kontaktowy, aby umożliwić ludziom sprawdzenie, czy tego chcą.

Kamery podlegające regulacjom rządowym

Podobnie jak w przypadku powyższego PKB, równowaga między bezpieczeństwem a prywatnością jest rozwiązywana przez rząd w formie strategii nadzoru.

Jest to spowodowane rozwojem technologii nadzoru, takich jak rozpoznawanie twarzy i wykorzystanie samolotów bezzałogowych. Ogólna idea jest taka, że ludzie powinni być pewni, że sprzęt do nadzoru jest używany do zapewnienia im bezpieczeństwa, a firmy do skutecznej ochrony ich własności, ale nie do naruszania prywatności.

Jest to dziedzina, która najprawdopodobniej będzie się dalej rozwijać, dlatego firmy budowlane powinny zapewnić, że będą współpracować z dostawcami usług ochrony, którzy rozumieją ustawodawstwo w miarę jego rozwoju w nadchodzących latach.

Ochrona placu budowy nie tylko w przypadku kradzieży i wandalizmu

Ponieważ są to środowiska niebezpieczne, właściciele placów budowy muszą przestrzegać rygorystycznych zasad BHP.

Monitorowanie i kontrola dostępu do placu budowy to dwa sposoby wdrażania i monitorowania zasad BHP, dlatego też ważną rolę odgrywają systemy telewizji przemysłowej i kontroli dostępu – stanowiące element bezpieczeństwa na placu budowy.

Dodaj komentarz