Jakie są rozwiązania w zakresie izolacji garażu?

Nieizolowany garaż jest najzimniejszą częścią domu w zimie i najcieplejszą latem. Zwłaszcza jeśli garaż przylega do domu, zdecydowanie zaleca się izolowanie go od wahań temperatury zewnętrznej, aby uniknąć przedostawania się zimnego lub gorącego powietrza do pomieszczeń domu oraz aby zmniejszyć rachunki za ogrzewanie. Klasyczne materiały, takie jak wełna szklana, wełna mineralna lub roślinna, polistyren lub poliestry są również dobrymi izolatorami dla garażu, ale również myślą o izolatorach ekologicznych.

Izolacja ścian garażu.

Jeśli chodzi o resztę domu, istnieje kilka rozwiązań umożliwiających ocieplenie ścian garażu. Są też takie same rodzaje materiałów izolacyjnych: wełna szklana, wata poliestrowa, styropian itp., a także materiały ekologiczne, takie jak płyty z wełny drzewnej, wata celulozowa, wełna konopna, len, korek czy słoma.

Izolacja od wewnątrz.

Pierwszym rozwiązaniem jest zainstalowanie metalowej ramy z szynami zainstalowanymi co około 60 cm. Technika ta zapewnia bardzo dobrą izolację i jest odpowiednia dla wszystkich typów ścian. Materiał izolacyjny jest umieszczany wewnątrz tej konstrukcji, a następnie pokrywany płytą gipsowo-kartonową. Technika ta preferuje materiał izolacyjny dostępny w rolkach, które są łatwiejsze do przenoszenia i umieszczania w metalowej ramie.
Izolacja ścian garażu od wewnątrz może być również wykonana poprzez przymocowanie izolacji bezpośrednio do ścian. Albo z płytą gipsową wyłożoną izolacją u podstawy, rodzajem materiału “2 w 1” zwanym izolacją samoprzylepną, albo z izolacją, która jest następnie pokryta płytą gipsową. Płyta OSB, składająca się z różnych warstw sklejonych ze sobą długich pasów drewna, może zastąpić płytę gipsową.

Izolacja z zewnątrz.

Rozwiązanie to polega na umieszczeniu izolacji termicznej na zewnętrznych ścianach garażu. Izolacja garażu od zewnątrz jest najbardziej efektywnym, ale i najdroższym rozwiązaniem. Co więcej, nie wkracza on na wewnętrzną powierzchnię garażu.
Technika ta polega na umieszczeniu izolacji na zewnętrznej stronie muru i pokryciu jej np. drewnianą okładziną, tynkiem lub płytami okładzinowymi. Nadaje się zarówno do nowych, jak i starych budynków, a następnie może być używany do renowacji ścian zewnętrznych. Pamiętaj: w garażu często znajdują się rury, których nie należy zapominać o izolacji przed zimnem, w szczególności z płaszczami ochronnymi.

Izolacja bramy garażowej.

Najczęściej powietrze dostaje się przez drzwi garażowe najłatwiej. Istnieje kilka rozwiązań w zakresie izolacji termicznej bramy garażowej. Niektórzy producenci oferują tzw. bramy segmentowe (które działają jak rolety z pomocą szyn) i które w większości przypadków są już wyposażone we wzmocnioną izolację i uszczelki ograniczające przedostawanie się powietrza zewnętrznego.
Zestawy izolacyjne do bram garażowych, składające się z samoprzylepnych arkuszy pianki izolacyjnej odpowiednich dla wszystkich typów bram (przesuwnych, zwijanych, z napędem itp.), są również dostępne na rynku do samodzielnego wykonania izolacji, ale to rozwiązanie nie oferuje bardzo skutecznej izolacji.
Drewno jest najbardziej izolującym materiałem. Dlatego wybór drewnianej bramy garażowej gwarantuje lepszą ochronę przed zewnętrznymi zagrożeniami klimatycznymi. Nie zapomnij również o ociepleniu bramy garażowej, która pasuje do wnętrza domu.

Izolacja stropu garażu.

Nie zapomnij o suficie, jeśli chcesz zaizolować swój garaż. Jeśli chodzi o wnętrze domu, możliwych jest kilka technik, w tym wykonanie sufitu podwieszanego lub bezpośredni montaż materiałów izolacyjnych.
Montaż płyt styropianowych pozwala na uniknięcie zbyt dużej ingerencji w przestrzeń garażu. Izolacja ta jest cienka (od 3 do 6 mm grubości) i jest szybko montowana poprzez proste przyklejenie jej bezpośrednio do sufitu.
Innym, bardziej efektywnym rozwiązaniem w zakresie izolacji sufitu w garażu jest wykonanie podstawy sufitu za pomocą metalowych szyn, pomiędzy którymi zostanie zintegrowana izolacja.

Dodaj komentarz