Hala hali nie równa, czyli jak konstruuje się hale stalowe

Hala hali nie równa, czyli jak konstruuje się hale stalowe

Hale stalowe to obiekty świetnie nadające się do celów handlowych. Nie przypadkowo w takich właśnie halach znajdują się popularne hipermarkety oraz nowoczesne zadaszone targowiska.  Hipermarkety stanowią jedną całość, czyli ogromną przestrzeń, w której ustawia się różnego typu lady chłodnicze, regały, stojaki i inne meble sklepowe, dostosowane do asortymentu oferowanego w danej części sklepu. Stalowe konstrukcje to doskonały sposób na szybką, tanią i funkcjonalną inwestycję. Jak wiadomo, uruchomienie każdej działalności gospodarczej, wymaga przestrzeni, w której działalność ta będzie realizowana.

Zamiast budować kosztowne tradycyjne obiekty, łatwiej, szybciej i taniej stawia się konstrukcje stalowe, które obudowuje się i uzupełnia różnego rodzaju płytami. Stal to materiał, z którego wytwarza się szkielety konstrukcji różnego rodzaju budynków. Oprócz wymienionych tu obiektów przemysłowych i handlowych, stal wspiera budowę obiektów biurowych, hal widowiskowych, obiektów przeznaczonych na działalność biurową i przystosowanych do organizacji masowych imprez sportowych.

Budowa hal stalowych

Wbrew swojej nazwie, hale stalowe nie są zbudowane tylko ze stali. Takie obiekty nie nadawałyby się do użytku. Projekty uwzględniające hale stalowe, to przedsięwzięcia obejmujące wiele robót i wiele różnych materiałów budowlanych. Podobnie jak budynki stawiane tradycyjnymi metodami, obiekty oparte na konstrukcjach stalowych muszą stać stabilnie na ziemi. Tak więc projekty hal stalowych rozpoczynają się od zaplanowania prac przebiegających pod ziemią. Aby obiekty takie były równe, stawia się je na względnie równych terenach, bądź na takich, które stosunkowo łatwo jest wyrównać i uzbroić. Obiekty stalowe mają spełniać konkretne funkcje. Przede wszystkim chodzi o to, by uzyskać dużą przestrzeń, z jak najmniejszą ilością słupów podpierających strop. W budynkach tradycyjnie budowanych, funkcję podpór stropów pełnią ściany nośne.

Jeśli chcemy by w budynkach takich znajdowały się rozległe pomieszczenia, musimy zastosować dużą ilość podpór stropowych. Konstrukcje stalowe mają tę przewagę nad tradycyjnymi, że są o wiele lżejsze. Dzięki temu, udaje się uzyskać duże przestrzenie bez ustawiania w nich wielu słupów podpierających sufity. Im mniej jest takich słupów, tym większa jest swoboda zagospodarowywania określonej przestrzeni. Konstrukcje stalowe stawia się dużo szybciej niż tradycyjne. Poza tym wykonanie ich jest o wiele tańsze niż zbudowanie budynku metodami tradycyjnymi. Projektowanie hal stalowych polega na dobieraniu odpowiednich profili, z których wykonuje się konstrukcje i płyt, którymi obudowuje się ściany.

Stalowe profile można tworzyć dowolnie i łączyć je ze sobą w dowolne kształty, co daje większą swobodę niż stawianie budynków murowanych. W projekcie hali stalowej mieszczą się także wszystkie drzwi wejściowe i okna. W zależności od przeznaczenia hali, ilość drzwi i okien może być różna. Na przykład, w hali przeznaczonej na masowe imprezy rozrywkowe będzie dużo wyjść ewakuacyjnych, a mało okien. Dla odmiany, w hali będącej salonem samochodowym nie będzie zbyt wielu wyjść, za to duża część ścian będzie przeszklona.

Dodaj komentarz