Izolacja w łazience – pozbywamy się wilgoci

Zanim jednak hydroizolacja łazienki będzie mogła być przeprowadzona, nasz stary dom jednorodzinny czy mieszkanie musimy poddać osuszaniu. Osuszanie ścian nie jest tanie, ale jeśli tego nie wykonamy, izolacja nie przyniesie oczekiwanych efektów.

Kiedy ściany wewnętrzne są już odnowione i suche, możemy rozpocząć prace izolacyjne. Najważniejsze są tzw. strefy mokre w łazience. Nasz projekt łazienki powinien mieć zaznaczone tak newralgiczne miejsca, jak ściany i podłogi przy umywalce, wannie, kabinie prysznicowej.

Odświeżone ściany wokół ceramiki łazienkowej należy wyrównać i zagruntować. Izolacja wewnętrzna łazienki najczęściej wykonana jest folią w płynie. Produkt ten nakłada się na całą izolowaną powierzchnię, bez spoin, przez które mogłoby dochodzić do nieszczelności.

Folia w płynie to materiał izolacyjny, z którym poradzi sobie nawet niedoświadczony domownik. Nakłada się ona łatwo i szybko. Potrzebujemy do tego wałka malarskiego lub pędzla, którymi pracujemy wykonując ruchy „na krzyż”. Narożniki i miejsca, z których wychodzą rury kanalizacyjne okleja się matami uszczelniającymi lub specjalnymi kołnierzami.

Bardzo istotny jest czas wysychania folii. Warstwy schną od 2 do 10 godzin, a płytki ceramiczne, należy układać dopiero po czasie, podanym przez producenta na opakowaniu. Płynne folie możemy również pomalować z użyciem specjalnym farb akrylowych lub lateksowych.

Strefy mokre w łazience

Urządzanie łazienki z zastosowaniem folii w płynie jest możliwe niemalże na każdej powierzchni. Ściany i podłogi w łazience mogą być wykonane z betonu, tynku cementowo-wapiennego czy nawet z płyt gipsowo-kartonowych (tu pamiętajmy, że płyty gk stosowane w łazienkach muszą być odporne na wilgoć, z tego względu należy wykorzystywać tzw. zielone płyty).

Nowoczesne projekty domów jednorodzinnych czy mieszkania, które chcemy wyremontować i zmodernizować według najlepszych standardów, bardzo często zmieniamy system grzewczy na ogrzewanie podłogowe. Dobrze wiedzieć, że folie w płynie nadają się również na ciepłą podłogę. Oczywiście na podłogówkę przeznaczone są specjalne produkty – czytajmy dokładnie opakowanie.

Wilgoć w łazience jest nieunikniona, ale właściwe zabezpieczenie ścian przed jej złymi skutkami ochroni zarówno okładzinę ścienną, jak i nasze zdrowie. Folię w płynie można również jako zabezpieczenie podłoża na tarasie, który również musi być chroniony, zarówno przed wilgocią, jak i mrozem.

Dodaj komentarz