Jaki jednorodzinny dom wybrać?

Jaki jednorodzinny dom wybrać?

Kiedy spełniamy marzenie o własnym domu, stajemy przed wieloma wyzwaniami. Już na wstępie musimy zdecydować, gdzie kupimy działkę, jak dużą, jak będziemy finansować budowę, kto będzie wykonawcą. To tylko niektóre z problemów, nad którymi musimy się zastanowić już na wstępnym etapie. Jedną z decyzji, jakie musimy podjąć jeszcze zanim jeszcze wybierzemy projekt, jest wygląd naszego przyszłego domu.

Parterowy czy z piętrem?

Już na etapie wyboru projektu a czasem nawet na etapie wyboru działki musimy zdecydować czy nasz dom będzie jednokondygnacyjny, czy z użytkowym poddaszem? Obydwa te rozwiązania mają swoje plusy i minusy. Musimy wszystkie je wziąć pod uwagę. Dom będzie nam przecież służył przez długie lata.

Dom jednokondygnacyjny

Najważniejszą zaletą domu jednokondygnacyjnego jest brak schodów. Jest to spore uproszczenie i oszczędność na etapie budowy. Nie potrzeba dodatkowej powierzchni na schody, a dodatkowo nie potrzeba po nich wchodzić i schodzić wiele razy dziennie. Ma to ogromne znaczenie, kiedy w domu mieszkają osoby starsze lub niepełnosprawne. Innym plusem jest to, że widać co się dzieje w domu i mamy nad tym kontrolę. Sprawdza się to szczególnie w przypadku gdy mamy małe dzieci albo chorego pod opieką.
Minusem domu parterowego jest problem z oddzieleniem strefy dziennej, gościnnej od strefy prywatnej. Wszystkie pomieszczenia są na jednym poziomie, często trudno znaleźć odrobinę prywatności. Dodatkowo powierzchnia zabudowy takiego domu musi być duża, przez co potrzebna jest większa działka. Dom taki ma również dużą powierzchnię dachu, posadzek na gruncie i fundamentów co może znacząco wpłynąć na koszt budowy.

Budynek z poddaszem użytkowym

Największą zaletą domu z poddaszem jest to, że można oddzielić część dzienną, gdzie mają dostęp mieszkańcy i goście od strefy prywatnej zarezerwowanej wyłącznie dla stałych mieszkańców. Innym powodem, dla którego zdecydujemy się na dom z piętrem, jest wielkość zabudowy. Na budowę potrzebna jest mniejsza powierzchnia, działka może być mniejsza albo zostanie nam więcej miejsca na ogród.
Zdecydowanym minusem takiego domu są schody, na które musimy przeznaczyć miejsce, a ich wykonanie stanowi niebagatelny koszt. Mogą one być też uciążliwe w użytkowaniu dla osób starszych i mniej sprawnych. Dodatkowym wydatkiem będzie także wykonanie stropu, który nie jest potrzebny w przypadku domu parterowego. Dla wielu osób problemem może też być niska ściana kolankowa na piętrze, która uniemożliwia swobodne meblowanie pomieszczeń.

W obu przypadkach znajdziemy zalety i wady. Warto zatem dobrze wyważyć które rozwiązanie bardziej spełni nasze oczekiwania.

Dodaj komentarz