Co to jest poziomica – rodzaje poziomic.

Co to jest poziomica – rodzaje poziomic.

Z pewnością nie raz spotkałeś się z sytuacją, w której musiałeś użyć poziomicy choćby w celu zawieszenia czegoś na ścianie. Jest to narzędzie budowlane, które każdy z nas powinien mieć w domu, ponieważ może przydać się podczas wykonywania prostych i różnych domowych prac. Czym jest poziomica i jakie są jej rodzaje? Odpowiadamy.

Co to jest poziomica – zasada działania

Narzędzia pomiarowe takie jak poziomica powinny znaleźć się w przyborniku każdego budowlańca. Z jej pomocą możesz wyznaczyć idealną płaszczyznę. Jest to bardzo ważne podczas budowy domu oraz wykonywania drobnych remontów. Poziomica wykorzystuje siłę grawitacji ziemskiej do wyznaczania poziomu lub pionu płaszczyzn w budownictwie. Pod jej wpływem ustawia się wskaźnik, który znajduje się w środku poziomicy. Najczęściej jest to tylko pęcherzyk powietrza, trochę rzadziej płyn z barwnikiem wokół pęcherzyka.

Co ciekawe historia poziomicy sięga dość odległych czasów. Pierwsze tego typu pomiarowe narzędzie zostało użyte już w starożytności. Już w VI wieku p.n.e. ówcześni ludzie posługiwali się poziomicą wodną, potocznie określaną jako szlauchwaga. Współczesna wersja poziomicy (zawierająca szklaną ampułkę z pęcherzykiem powietrza) została wynaleziona nieco później, bo ok. XVI wieku n.e. i wykorzystywane jest do dnia dzisiejszego.

Budowa poziomicy – z jakich elementów składa się narzędzie?

Poziomica pozwala szybko, dokładnie i precyzyjnie wyznaczyć równo pion lub poziom. Nic więc dziwnego, że jest chętnie i często kupowanym narzędziem w sklepach budowlanych. Wynika to z jej prostej i nieskomplikowanej budowy. Klasyczna i doskonale wszystkim znana poziomica składa się z następujących części:

– libella pionowa;

– libella pozioma;

– profil poziomicy;

– powierzchnie miernicze;

– nasadki końcowe profilu poziomicy.

Warto przy tym wiedzieć, że „libella” to profesjonalna nazwa przeszklonego wskaźnika z pęcherzykiem powietrza.

Wszystkie części, a także sama jakość ich wykonania, wpływa na precyzyjność pomiaru i użytkowania poziomicy. Dlatego kupując poziomicę, zwracaj uwagę nawet na drobne detale narzędzia.

Rodzaje poziomic

Poziomice można podzielić na różne rodzaje. W zależności od tego, co musisz zrobić, możesz wybrać taką poziomicę, która najlepiej sprawdzi się w danej sytuacji. Wyróżnia się:

Poziomice wężowe (wodne)

Ten rodzaj poziomicy wykonany jest z dwóch pionowych rurek zrobionych ze szkła lub tworzywa sztucznego z podziałką połączoną giętkim przewodem, który wypełniony jest wodą. Zasada działania poziomicy wężowej przypomina działanie naczyń połączonych. W dzisiejszych czasach jest to narzędzie, które jest raczej rzadko używane, ponieważ zostało zastąpione przez bardziej nowoczesne narzędzia pomiarowe, o których przeczytasz poniżej.

Poziomica laserowa

Dzięki poziomicy laserowej możesz uzyskać bardzo dokładne pomiary, których nie uzyskasz przy pomocy tradycyjnej poziomicy. Poziomica laserowa może wskazać różne płaszczyzny, kąty i linie przy użyciu wiązki lasera, która ma formę punktu lub linii rzucanej na płaszczyznę. Jest bardzo nowoczesnym narzędziem, które od niedawna znajduje się na rynku, ale bardzo szybko zyskuje popularność. Taki rodzaj poziomicy jest w szczególności przydatny przy wszelkiego rodzaju pracach glazurniczych oraz wszędzie tam, gdzie układa się płytki, panele, czy terakotę itp.

Poziomica elektroniczna

Poziomica elektroniczna to narzędzie wyposażone w czytelny wyświetlacz LCD, który pozwala użytkownikowi na szybki i jednocześnie precyzyjny odczyt położenia poziomicy. Wizualnie narzędzie bardzo przypomina tradycyjną poziomicę analogową, z kilkoma wadami. Przede wszystkim poziomica elektroniczna wymaga nieco dłuższego czasu oczekiwania na odczyt pomiaru. Oprócz tego jej użycie wymaga posiadania baterii – bez nich narzędzie nie na wiele się przyda. Cena także może zniechęcać do zakupu, ten rodzaj poziomicy wliczany jest to tych droższych.

Poziomica libellowa

Jest to najbardziej popularny rodzaj poziomicy. Poziomica libellowa wykonana może być z aluminium, metalu, a nawet drewna i posiada zbiorniczek z cieczą i pęcherzem powietrza, dzięki któremu można dokonywać pomiaru.

Poziomica cyfrowa

Jest bardzo dokładna i można używać ją podczas większości prac budowlanych, w których potrzebna jest bardzo duża precyzja. Droższe modele mogą być wyposażone w specjalne alarmy, które informują o tym czy uzyskałeś pożądany kąt.

Jaką poziomice wybrać?

Wybierając narzędzia pomiarowe, należy kierować się przede wszystkim ich jakością wykonania i materiałem, z jakiego zostały one zrobione. W zależności od tego, na jakich parametrach i funkcjach nam zależy, należy pod tym kątem wybierać rodzaj poziomicy, która znajdzie się w naszym zestawie przyrządów pomiarowych.

Jeśli szukasz innych narzędzi pomiarowych, zajrzyj do naszego artykułu: https://www.agatec.pl/narzedzia/narzedzia-pomiarowe/

Dodaj komentarz