Co to jest poziomica

Co to jest poziomica – rodzaje poziomic.

Z pewnością nie raz spotkałeś się z sytuacją, w której musiałeś użyć poziomicy choćby w celu zawieszenia czegoś na ścianie. Jest to narzędzie budowlane, które każdy z nas powinien mieć w domu ponieważ może przydać się podczas wykonywania prostych domowych prac. Czym jest poziomica i jakie są jej rodzaje? Odpowiadamy.

Co to jest poziomica – zasada działania

Narzędzia pomiarowe takie jak poziomica powinny znaleźć się w przyborniku każdego budowlańca. Z jej pomocą możesz wyznaczyć idealną płaszczyznę. Jest to bardzo ważne podczas budowy domu oraz wykonywania drobnych remontów. Poziomica wykorzystuje siłę grawitacji ziemskiej do wyznaczania poziomu lub pionu płaszczyzn w budownictwie. Pod jej wpływem ustawia się wskaźnik, który znajduje się w środku poziomicy. Najczęściej jest to tylko pęcherzyk powietrza, trochę rzadziej płyn z barwnikiem wokół pęcherzyka.

Rodzaje poziomic

Poziomice można podzielić na różne rodzaje. W zależności od tego, co musisz zrobić możesz wybrać taką poziomicę, która najlepiej sprawdzi się w danej sytuacji. Wyróżnia się:

Poziomice wężowe

Ten rodzaj poziomicy wykonany jest z z dwóch pionowych rurek zrobionych ze szkła lub tworzywa sztucznego z podziałką połączoną giętkim przewodem, który wypełniony jest wodą. Zasada działania poziomicy wężowej przypomina działanie naczyń połączonych. W dzisiejszych czasach jest to narzędzie, które jest raczej rzadko używane ponieważ zostało zastąpione przez bardziej nowoczesne narzędzia pomiarowe.

Poziomica laserowa

Dzięki poziomicy laserowej możesz uzyskać bardzo dokładne pomiary, których nie uzyskasz przy pomocy tradycyjnej poziomicy. Poziomica laserowa może wskazać różne płaszczyzny, kąty i linie przy użyciu wiązki lasera, która ma formę punktu lub linii rzucanej na płaszczyznę. Jest bardzo nowoczesnym narzędziem, które od niedawna znajduje się na rynku ale bardzo szybko zyskuje popularność.

Poziomica libellowa

Jest to najbardziej popularny rodzaj poziomicy. Poziomica libellowa wykonana może być z aluminium, metalu, a nawet drewna i posiada zbiorniczek z cieczą i pęcherzem powietrza, dzięki któremu można dokonywać pomiaru.

Poziomica cyfrowa

Jest bardzo dokładna i można używać ją podczas większości prac budowlanych, w których potrzebna jest bardzo duża precyzja. Droższe modele mogą być wyposażone w specjalne alarmy, które informują o tym czy uzyskałeś pożądany kąt.

Jaką poziomice wybrać?

Wybierając narzędzia pomiarowe należy kierować się przede wszystkim ich jakością wykonania i materiałem, z jakiego zostały one zrobione. W zależności od tego na jakich parametrach i funkcjach nam zależy należy pod tym kątem wybierać rodzaj poziomicy, która znajdzie się w naszym zestawie przyrządów pomiarowych.

Jeśli szukasz innych narzędzi pomiarowych, zajrzyj do naszego artykułu: http://www.agatec.pl/narzedzia/narzedzia-pomiarowe/Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *