Oszczędność ciepła w mieszkaniu – jak to zrobić?

Oszczędność ciepła w mieszkaniu – jak to zrobić?

 

Czy to ze względu na konieczność oszczędności finansowych, chęć utrzymania jak najlepszego komfortu cieplnego w domu czy dbałość o środowisko naturalne, większości ludzi bez wątpienia zależy na tym, aby w mieszkaniu oszczędzać jak najwięcej ciepła. Łatwo jednak powiedzieć, żeby oszczędzać ciepło, tylko jak właściwie to zrobić? Jaką rolę odgrywają w tym grzejniki pokojowe ?


Odpowiednio dobierz grzejniki

To, jaki grzejnik kupić do danego pomieszczenia nie jest do końca tak oczywiste, jak by się wydawało. Wybór najtańszej możliwej opcji, czy po prostu takiej, która przede wszystkim podoba nam się wizualnie może mieć dla nas nieprzyjemne konsekwencje. W takim wypadku jest szansa, że albo kupimy grzejnik za słaby, albo za mocy. Zbyt słaby grzejnik sprawi, że będziemy musieli dane pomieszczenie dodatkowo dogrzewać (na przykład grzejnikiem elektrycznym), co będzie nas dodatkowo kosztowało. Z kolei zbyt mocny grzejnik będzie po prostu stratą pieniędzy, ponieważ aż takiej dużej mocy potrzebować po prostu nie będziemy. Jeśli więc nie znamy się na grzejnikach i nie umiemy sami dobrać odpowiedniego, powinniśmy zwrócić się o pomoc do specjalisty. Otrzymamy ją za darmo chociażby w sklepach, które sprzedają grzejniki pokojowe, czy to stacjonarnie, czy internetowo. To, że grzejnik będzie odpowiednio dopasowany nie oznacza, że nie może być atrakcyjny wizualnie. Po prostu najpierw musimy zawęzić naszą selekcję grzejników do takich, które mają odpowiednią moc, po czym wśród nich możemy wybrać sobie ten, który najbardziej nam się podoba.

 

Rozsądnie rozmieść grzejniki

Możemy czuć się kuszeni, aby po prostu umieścić grzejniki tam, gdzie mamy najwięcej miejsca lub tam gdzie by nie zawadzały lub najlepiej komponowały się z przestrzenią. Nie jest to jednak optymalne rozwiązanie. Grzejniki powinno się montować w miejscach, w których pojawiają się największe straty ciepła, czyli przede wszystkim koło okien. Nawet jeśli mamy dobrej jakości okna, a dom został poprawnie ocieplony, mimo wszystko można się tam spodziewać choćby minimalnych strat ciepła. Problem pojawia się w momencie, kiedy na przykład część pomieszczenia jest całkowicie przeszklona, co występuje coraz częściej w nowoczesnym budownictwie. Wtedy najlepiej rozważyć grzejniki kanałowe bądź ogrzewanie podłogowe.

Oszczędzanie ciepła w mieszkaniu nie jest wbrew pozorom trudne, wymaga jednak sporo planowania. Bez odpowiedniego doboru i rozmieszczenia grzejników możemy spodziewać się, że ogrzewanie naszego domu będzie po pierwsze drogie, a po drugie niezbyt efektywne. Wymówką nie jest nawet nieznajomość tematu, ponieważ uzyskanie pomocy specjalisty nie jest ani trudne, ani kosztowne.

Dodaj komentarz