Co to jest szalunek i do czego się go wykorzystuje?

Co to jest szalunek i do czego się go wykorzystuje?

Każdy, kto choć raz był na budowie, z pewnością spotkał się z określeniem „szalunek”. Szalunków wymagają między innymi: fundamenty budynków, żelbetowe stropy, a także betonowe cokoły ogrodzeń. Warto więc wiedzieć czym dokładnie są szalunki i w jaki sposób mogą pomóc nam podczas budowania domów.

Co to jest szalunek?

Szalunek inaczej zwany także deskowaniem jest tymczasową konstrukcją, którą wykonuje się z drewnianych desek lub płyt z niskogatunkowego drewna. Niektórzy wykonują go także z metalowych elementów, jednak najpopularniejszym rodzajem szalunku pozostaje ten wykonany z drewnianych desek. Dzięki takiej konstrukcji mieszanka betonu, która ma stanowić fundament, może nabrać odpowiedniego kształtu, który został uwzględniony w planach budowy. Do szalunku wylewa się świeżą masę betonu, która bez odpowiedniego wsparcia po prostu rozlałaby się, tworząc nieregularny kształt. Szalunek można więc porównać do foremki, która niezbędna jest do tego, aby nadać ciastu kształt prostokąta lub kwadratu. Szalunki Kraków zdejmuje się dopiero w momencie, gdy betonowa masa zastygnie i utworzy odpowiedni kształt.

Gdzie można wykorzystać szalunki?

Profesjonalne i wytrzymałe szalunki Kraków można wykorzystać w wielu sytuacjach. Deskowanie niezbędne będzie m.in. podczas:

– wylewania fundamentów,
– budowania schodów,
– wylewania stropów,
– tworzenia takich konstrukcji jak: wieńce i cokoły ogrodzeń.

Często można dostrzec szalunki także podczas prac kanalizacyjnych i przemysłowych. Ich zastosowanie jest szerokie, a te niepozorne drewniane deski mogą nam pomóc w bardzo wielu sytuacjach.

Wpływ szalunków na konstrukcję

Szalunek jest niezbędny, aby nadać odpowiedni kształt masie betonowej, która będzie podstawą konstrukcji. Nie należy więc bagatelizować roli deskowania w całym procesie budowy domu czy innego obiektu, ponieważ to od niego zależy czy początkowe prace konstrukcyjne będą wykonane dobrze. To właśnie od szalunków zależy stabilność i solidność konstrukcji, która później powstanie. Właśnie z tego powodu powinno się wybierać wytrzymałe deskowania, które dadzą gwarancję, że dom będzie dobrze pracował i będzie bezpieczny dla osób, które w nim zamieszkają.

Najlepszym pomysłem będzie wypożyczenie szalunków, które są sprawdzone i ułatwią budowę. Co prawda można je wykonać samodzielnie, ale może to zająć sporo czasu, który mógłbyś przeznaczyć na inne sprawy. Wypożyczenie szalunków nie jest drogie, a do tego masz pewność, że sprostają one Twoim oczekiwaniom, które podczas budowania domu z pewnością są wysokie.

Jak wykonać szalowanie fundamentów?

Szalowanie fundamentów to istotny etap niemal każdej budowy. Co prawda jego wykonanie podnosi koszty całej inwestycji, jednak włożone środki pieniężne w pewnym sensie zabezpieczają powstającą inwestycję przed zniszczeniem. Od jakości wykonania tego procesu zależna jest stabilność i wytrzymałość całości konstrukcji, warto zatem poważnie rozważyć możliwość wykonania szalowania fundamentów.

Szalunek fundamentów przy użyciu desek stanowi formę przyszłego zabezpieczenia fundamentu i przy okazji eliminuje ryzyko połączenia się mieszanki betonowej z gruntem. Jeśli fundamenty są w gruncie – należy pamiętać o tym, aby poszerzać wykop. Szerokość z obu stron ławy powinna być większa niż planowana tzw. ława. Z reguły wysokość deskowania wynosi wtedy ok. 30-40 cm, a jego poszczególne części powinny być połączone sztywnymi – najlepiej metalowymi – ramami.

W momencie zalania wykopu betonem rozpoczynają się prace szalunkowe. Na tym etapie kluczowy jest wybór betonu. Najlepszym będzie tzw. chudy beton, który nadaje fundamentom odpowiednią porowatość, a więc niezbędną odporność na mróz. Na betonie powinno ustawić się szalunki oraz zbrojenie. Istotne jest tu precyzyjne wypoziomowanie desek, które w odpowiednim czasie zostaną zalane betonem. Ważne jest to, aby beton został prawidłowo wyrobiony i zawibrowany. Dla lepszego efektu niezbędne jest tu użycie wibratora pogrążalnego, który lepiej rozprowadzi betonową mieszkankę. Konsystencja ma tu zatem niemałe znaczenie – w trakcie jej wyrabiania pamiętaj, aby nie rozcieńczać jej wodą!

Wierzch fundamentowych ław powinien zostać wyrównany – można to zrobić drewnianymi łatami. Całość należy zabezpieczyć przed zbyt szybkim wyschnięciem. Przyspieszenie tego procesu nie jest wskazane. Najlepiej, aby mieszkanka zasycha pod foliowym przykryciem. W razie braku przykrycia można całość regularnie podlewać wodą przez najbliższy tydzień. Gdy już wszystko wyschnie i stwardnieje, szalunki powinny zostać usunięte we właściwy sposób. Po tym można przystąpić do kolejnych etapów planowanych prac.

Dodaj komentarz