Jak zapewnić trwałość domowych instalacji?

Domowe instalacje powinny być przede wszystkim trwałe. Nikt nie chce tracić czasu, pieniędzy i nerwów na to, że by co rok czy kilka naprawiać, uszczelniać czy wymieniać instalację CO, wodociągową czy jakąkolwiek inną.

Poniżej zebraliśmy porady, dzięki którym możliwe będzie maksymalne przedłużenie życia instalacji i sprawienie, że nie będzie ona przez długie lata sprawiać nam jakichkolwiek problemów. W takim razie, jak zapewnić trwałość domowych instalacji?

Wybierz odpowiednie materiały

Kluczowymi elementami różnego rodzaju instalacji są rury, a także akcesoria do nich. Rury wytwarzane są z różnego rodzaju materiałów: stali, tworzyw sztucznych i miedzi. Swego czasu bardzo popularne były rury stalowe, ale, jak łatwo się domyślić, charakteryzuje je duża waga i trudność montażu, w związku z czym szukano innych rozwiązań. Rury z tworzywa sztucznego okazały się nie tylko bardzo elastyczne i łatwe do zamontowania nawet w ciężkich do dosięgnięcia miejscach, ale także żywotne, w związku z czym coraz częściej można je spotkać w polskich domach i mieszkaniach.

Materiał, z jakiego stworzone zostały rury, ich przeznaczenie i rozmiar to jednak nie wszystko. Bardzo istotne jest również, aby zarówno same rury, jak i akcesoria do nich zostały wykonane z dobrej jakości materiałów, przez godnego zaufania producenta. Tylko pozyskując rury i akcesoria do nich z wiarygodnych źródeł dajemy sobie pewność, że będą one miały optymalne parametry, zgodne z deklarowanymi.

Co zyskujemy, nie oszczędzając na rurach i akcesoriach, a decydując się na produkty wysokiej jakości? Dużą wytrzymałość (na ciśnienie, temperaturę) i trwałość, a także znacznie mniejsze straty ciepła. Można więc mówić o znacznych zaletach ekonomicznych takiego rozwiązania. Nie tylko cała instalacja będzie bardziej wydajna, ale też nie trzeba będzie się obawiać, że będzie ona wymagała częstych napraw i przeróbek.

Zlecaj montaż instalacji specjalistom

Jeśli zdecydujemy się na dobre rury z tworzywa sztucznego, powinny one być elastyczne, lekkie i łatwe w instalacji. W montażu pomagają także szczelne, wysokiej jakości akcesoria do rur, które nie wymagają specjalistycznych narzędzi. Te dwa aspekty mogą sprawić, że postanowimy zrobić instalację samodzielnie – czy to na przykład instalację CO, czy ogrzewanie podłogowe.

Mimo wszystko nie jest to najlepszy pomysł, zwłaszcza, jeśli nie mamy w tym temacie żadnej wiedzy i doświadczenia. Tak, współczesne rury i akcesoria są prostsze w zastosowaniu niż kiedyś, ale wciąż z nieuwagi czy braku wiedzy można czegoś nie dokręcić czy popełnić jakiś błąd. To z kolei zagrozi szczelności, trwałości i wydajności instalacji.

Jeśli nie jesteśmy zmuszeni swoją sytuacją finansową do czynienia dużych oszczędności, mimo wszystko zlecanie montażu instalacji specjalistom jest dobrym wyjściem. Wyjątkiem jest sytuacja, w której naprawę wiemy, co robimy i jesteśmy w stanie zrobić to poprawnie.

Jak zapewnić trwałość domowych instalacji – podsumowanie

Zastosowanie się do powyższych wskazówek zapewni, że nasze domowe instalacje będą przez długi czas sprawne i wydajne. Główną przyczyną powstawania nieszczelnych i nietrwałych instalacji jest kładzenie zbyt dużych nacisków na oszczędność pieniędzy i czasu.

Nie możemy jednak ani zanadto ciąć kosztów, ani się spieszyć, ponieważ ostatecznie może to mieć dla nas bardzo negatywne konsekwencje. Tylko odpowiednie materiały i specjalistyczny montaż mogą sprawić, że instalacja będzie służyła nam bez awarii przez długie lata.

Dodaj komentarz