Zaciski kabłąkowe – do czego są potrzebne?

Jednym z niezbędnych elementów przy wielkogabarytowym transporcie są zaciski kabłąkowe, które pozwalają na przymocowanie lin stalowych do miejsc, w których chcemy zakończyć ich bieg. Zaciski kabłąkowe stosuje się przeważnie do popularnych lin wielosplotowych, aby dobrze dobrać rozmiar zacisku, należy dysponować rozmiarem liny, jaką chcemy zacisnąć (w innym wypadku dobranie rozmiaru zacisku będzie niemożliwe i w efekcie nieskuteczne). Zaciski tego typu tworzą kształt kuszy, który jest w stanie zacisnąć stalową linę lub drut. Jak poprawnie dobrać i stosować zaciski kabłąkowe? Jeśli chcesz to wiedzieć, to czytaj dalej, bo właśnie o tym jest ten artykuł.

Poprawne stosowanie zacisków kabłąkowych – na co zwrócić szczególną uwagę przy zaciskach?

Jeśli posiadasz zacisk mniejszy lub większy od liny, na której chcesz zamontować zacisk kabłąkowy, wówczas powinieneś wymienić zacisk na taki, który swoim rozmiarem będzie pasować do liny. W przeciwnym razie zacisk nie złapie liny dostatecznie mocno, zatem nie będzie to stabilna konstrukcja, na której można polegać. Jest to bardzo ważne, ponieważ nieumiejętne zamontowanie zacisku kabłąkowego prowadzi do groźnych dla życia czy zdrowia wypadków, które stale zdarzają się na placach budowy.

Zatem jeśli zamierzasz stosować te zaciski w swojej firmie, wówczas powinieneś odpowiednio przeszkolić pracowników, którzy będą ich używać. Niepoprawne założenie zacisku może wiązać się także z wysoką karą w przypadku kontroli BHP. Kiedy potrzebujesz dużej pewności, że zacisk wytrzyma, wówczas zdecyduj się na zakup zacisków kabłąkowych wzmocnionych, które mają dodatkową siłę zacisku, jakiej nie ma zwykły sprzęt dostępny w sklepach.

Czy zacisk kabłąkowy jest naprawdę potrzebny?

Nie ma obecnie na rynku lepszej możliwości zapięcia liny stalowej niż zacisk kabłąkowy. Jego prosta konstrukcja umożliwia spięcie liny stalowej nawet o dużej objętości. Kiedy decydujesz się na zakup zacisku, wówczas upewnij się, aby był on wykonany ze stali nierdzewnej. To, co jest istotne w przypadku zacisków kabłąkowych, które będą stosowane na otwartym terenie, to ich odporność na korozję oraz na tarcie.

 

Zaciski niskiej jakości są zawodne i mogą z czasem zacząć korodować, zwłaszcza zimą lub w okresie wzmożonych opadów deszczu. Zalecane jest, aby zaciski kabłąkowe kupowane na plac budowy posiadały odpowiednie atesty, które jednocześnie są gwarancją ich jakości. Tylko taki rodzaj narzędzia będzie godny zaufania i zastosowania w terenie, pamiętaj o tym, wykonując zamówienie.

Dodaj komentarz