Wady i zalety obróbki CNC

Obróbka CNC, czyli Computerized Numerical Control wykorzystywana jest coraz częściej w polskich zakładach produkcyjnych. Wykorzystuje się ją do tworzenia niezwykle precyzyjnych elementów, które najczęściej są wykonane z metalu lub tworzyw sztucznych. Obróbka materiału odbywa się za pomocą frezarek lub tokarek, a dzięki niej procesy produkcyjne przebiegają sprawniej i dokładniej. Jakie są wady i zalety obróbki CNC? Na te pytanie odpowiemy w poniższym artykule.

Zalety obróbki CNC

Usługi cięcia CNC posiadają wiele zalet, które warto wymienić już na samym wstępie. Na ten moment jest to najnowocześniejsza metoda, dzięki której można obniżyć koszty produkcji oraz zwiększyć efektywność w firmie produkcyjnej. Jedną z największych zalet obróbki CNC jest jej duża precyzja, która jest niemożliwa do uzyskania w przypadku obróbki ręcznej.

Cały proces odbywa się automatycznie przy użyciu zaprogramowanego komputera, co sprawia, że wszystkie projekty są powtarzalne i identyczne do siebie. W taki sposób można zminimalizować ryzyko błędu oraz marnowanie materiału – co bardzo często ma miejsce podczas ręcznej obróbki. Bezpośrednio przekłada się to także na oszczędności finansowe dla firmy.

Kolejną zaletą usługi cięcia CNC jest ich szybkość. Dzięki nowoczesnej technologii można o wiele szybciej niż do tej pory wykonywać elementy. Maszyny są w stanie wykonywać precyzyjne cięcia w ułamki sekund, co otwiera nowe możliwości. Dodatkowo nie wymaga to żadnej obróbki wykańczającej, ponieważ wykonane elementy mają wysokiej jakości krawędzie.

Wady obróbki CNC

Mimo że obróbka CNC ma wiele zalet, to ma także kilka wad, o których warto wspomnieć podczas jej omawiania. Z jednej strony skomputeryzowanie większości czynności może poprawić jakość produkcji, z drugiej jednak wymusza na pracownikach poznanie odpowiedniego oprogramowania. Aby wykonać cokolwiek metodą obróbki CNC, należy umieć stworzyć profesjonalny projekt w oprogramowaniu CAD.

Kolejną wadą tej technologii jest to, że może ona nastręczać problemów związanych z kosztami. Mimo że firma jest w stanie zaoszczędzić materiał i czas pracy, to koszty i tak są zazwyczaj wyższe niż podczas używania narzędzi konwencjonalnych. Podobnie jest w przypadku naprawy, która może znacznie przewyższyć naprawę frezarki czy tokarki.

Technologia CNC nie jest też na ten moment w pełni rozwinięta i ma swoje ograniczenia. Przede wszystkim są to ograniczenia materiałowe, ponieważ technologia CNC może pracować z ich niewielką liczbą. Nie zawsze więc można ją stosować co może okazać się problem w niektórych zakładach produkcyjnych.

Dodaj komentarz